PROGRAM:
Percy Fletcher – Festival toccata
Max Reger – Introdukcja i passacaglia d-moll
Felix Mendelssohn – I Sonata organowa f-moll
Gulio Caccini – Ave Maria
Edward Pałłasz – Matki człowieczej lament
Fryderyk Chopin – Żal
Fryderyk Chopin – Precz z moich oczu
Stanisław Niewiadomski – Dzwony
Michał Lorenc – Ave Maria
Franz Schubert – Ave Maria
WYKONAWCY:
WŁADYSŁAW SZYMAŃSKI – organy

Dyrektor Artystyczny i inicjator Mikołowskich Dni Muzyki, rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
W latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach.
W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego a w czerwcu 2015 tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2008 – 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach a od września 2016 r. sprawuje funkcję jej Rektora. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.
Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku.
W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich.
W. Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku.
EWA BIEGAS – sopran

Absolwentka Podstawowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie (skrzypce), Szkoły Muzycznej w Gliwicach (śpiew solowy i skrzypce) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach (1999r) w klasie śpiewu solowego prof. J. Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). Studia wokalne kontynuowała w Universitat fur Musik und Darstellende Kunst we Wiedniu w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej(1998-2002). Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki RP (1999r), Szwajcarskiej Fundacji Dr. RobertThyll-Dur (stypendium otrzymane drogą konkursu – 2000r) oraz Rządu Austriackiego (2001r).
Laureatka następujących konkursów wokalnych:
- Ogólnopolski Konkurs Wokalny im.Fr. Plattówny we Wrocławiu (1996r) – I nagroda
- Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. A. Sarii w Nowym Sączu (1997r) – wyróżnienie oraz nagrody specjalne
- Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. A. Dvoraka w Karlowych Varach (1997r) – II nagroda oraz nagrody specjalne
- Międzynarodowy Konkurs im. F. Tagliawiniego w Deutschlandsberg (1998r) – IV nagroda
- Międzynarodowy Konkurs im. M. Schneidra Trnawskiego w Trnawie (1998r) – I nagroda i nagrody specjalne
- Konkurs Wokalny im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2003r) – II nagroda i nagrody specjalne
- Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki w Warszawie (2004r) – III nagroda i nagrody specjalne
- Międzynarodowy Konkurs Wokalne dla młodych śpiewaków operowych im. K. Taev w Parnu (2005r)- III nagroda
- Uczestniczka World Young Singers Competition – Cardiff 2005
Debiutowała partią Lady Billows w operze B. Brittena „Albert Herring” (Wiedeń2001r). Kolejne jej kreacje sceniczne to Rozalinda w „Zemście nietoperza” J. Straussa , Halka w operze „Halka” St. Moniuszki , „Przyjaciółka” w operze E. Knapika „La liberta chiama la liberta” , Leonora w „Trubadurze” G. Verdiego oraz Mimi w „Cyganerii” G. Pucciniego. Od 2004 r. jest solistką Opery Krakowskiej.
W czerwcu 2004 r. reprezentowała Polskę w Wielkim Koncercie Galowym z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej w Konzerthaus we Wiedniu.
W swym repertuarze posiada wiele pieśni i partii oratoryjnych. Ma na swym koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz koncerty w kraju i zagranicą (m.in.Węgry, Czechy , Słowacja, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Niemcy, USA) z udziałem Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Toruńskiej, Filharmonii Narodowej, NOSPRu, Warszawskich Symfoników, Polskiej Orkiestry Radiowej.
W 2003 r. otrzymała kwalifikacje I- go stopnia w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2005 r. jest adiunktem tejże uczelni.
W 2004 r. dokonała nagrania płyt : „Pieśni Safony” E. Bogusławskiego wraz z orkiestrą „Camerata Impuls” pod dyr. M. Kaniowskiej oraz „Scena di Berenice” J. Haydna wraz z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. J. Swobody.