PROGRAM:
Antonio Vivaldi – Koncert a-moll na flet piccolo RV 445 (Allegro, Larghetto, Allegro)
Edward Elgar – Serenada e-moll na smyczki op. 20
Carl Philipp Emanuel Bach – Koncert fletowy d-moll Wq. 22 (Allegro, Un poco Andante, Allegro di molto)
Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2 (Marsz, Romans, Walc, Finał)
WYKONAWCY:
ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Najmłodszy z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Założył ją w 1981 r. i przez 2 dekady prowadził kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel. W latach 2006-2010 jej kierownikiem artystycznym był zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 r. – Massimiliano Caldi. Obecnie Śląska Orkiestra Kameralna współpracuje z Piotrem Pławnerem, jednym z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, który występuje także jako solista.
Zakres repertuarowy tego zespołu jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Obejmuje on, prócz wielkich klasyków kameralistyki, rzadko grywane kompozycje Holsta, Piazzolli, czy Respighiego, a także smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych Schuberta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Szostakowicza.
Orkiestra cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej- jest zapraszana na wiele międzynarodowych festiwali, jak m.in: w Rialp, Czeskim Krumlowie, Łańcucie, Festival Murten Classics, Le Festival des Voutes – Sud-Vendée, Schubertiade – Schloss Eyb, szwajcarski Crans-Montana Classics, Festiwal Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, czy Muzyka w Starym Krakowie. Była też gościem tak prestiżowych sal koncertowych Europy, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Verdiego w mediolańskim Konserwatorium, czy berlińskiego Konzerthaus.
Współpracowała z całą plejadą świetnych solistów, pośród których są m.in.: Shlomo Mintz, Ivan Monighetti, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjić, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Wolfgang Güttler oraz Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer i Andrzej Jagodziński. Występowała także pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, a także Marka Mosia.
Płyty Śląskiej Orkiestry Kameralnej zyskały uznanie melomanów i krytyków, wielokrotnie pojawiając się na liście nominowanych do Fryderyków nie tylko w kategoriach dotyczących muzyki kameralnej, ale i popularnej. Tak było w przypadku nagrania 7 widoków w drodze do Krakowa z Grzegorzem Turnauem w 2015.
ILDIKO JUHASZ /WĘGRY/ – FLET, FLET PICCOLO

Urodzona w Budapeszcie na Węgrzech. W roku 2008 z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Grazu (Austria) w klasie prof. Herberta Weissberga, Erwina Klambauera i Raphaela Leone. Otrzymała wiele nagród na konkursach fletowych, jest koncertującą flecistką. Współpracowała jako muzyk orkiestrowy z wieloma orkiestrami, takimi jak Bayerische Philharmonie i Münchner Symphoniker w Monachium, Opera Poznańska oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. Jako solistka wykonywała koncerty m.in Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Iberta, Chaczaturiana, Petrovicsa, Weinberga i Liebermanna. W latach 2021-2023 pracowała jako [pierwsza flecistka w Filharmonii Poznańskiej. Od roku 2009 jest liderem sekcji fletów i solistką Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
PIOTR WACŁAWIK – DYRYGENT

W 2020 roku ukończył z wynikiem celującym studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Mirosława Jacka Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba Krzysztofa Firlusa. Wcześniej kształcił się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach w klasie skrzypiec. Obecnie jest asystentem w klasie dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej, pełnił tę funkcję także w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022/2023. Pracował również jako dyrygent asystent w Operze Śląskiej (2019/2020) oraz w Operze Krakowskiej (2020/2022).
Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m.in. Jormy Panuli, Leonarda Slatkina, Alana Gilberta, Michaila Jurowskiego, Cristiana Măcelaru, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Tonhalle-Orchester Zürich w ramach X Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego przez Davida Zinmana.
W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Jest również laureatem następujących konkursów: V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition (2019, I nagroda), London Classical Soloists International Conducting Masterclass and Competition (2018, I nagroda), II Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (II nagroda oraz nagroda Orkiestry Symfonicznej). Zdobył także nagrodę pozaregulaminową w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie (2019). W tym samym roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach Aspen Music Festival and School, gdzie latach 2019 i 2022 został wyróżniony nagrodą dyrygencką Roberta Spano.
Otrzymał stypendium dyrygenckie w NDR Elbphilharmonie Orchestra, gdzie w sezonie 2024/2025 jest dyrygentem asystentem. Wcześniej sprawował tę funkcję w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2022–2024) oraz w Aspen Music Festival and School (2024, Aspen Conductor Prize).
W sezonie artystycznym 2024/2025 Piotr Wacławik wystąpi ze światowej sławy solistami, takimi jak Ivo Pogorelić, Bomsori oraz Yulianna Avdeeva, a także z orkiestrami w Europie i w Azji.