PROGRAM:
Georg Friedrich Händel – Muzyka na wodzie (fragmenty suit F-dur, D-dur, G-dur – HWV 348, 349, 350)
Joseph Haydn – Missa in tempore belli – Paukenmesse (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei)
WYKONAWCY:
CHÓR MIESZANY „HARMONIA”

Drugie z rzędu najstarsze towarzystwo śpiewacze na Śląsku, założone 2 maja 1908 r. i pracujące nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Początkowo „Harmonia” była chórem męskim, ale szybko przekształciła się w zespół mieszany, który od samego początku brał żywy udział w rozwoju kulturalnym Mikołowa oraz regionu śląskiego. Wśród wielu dyrygentów „Harmonii” wymienić należy Mieczysława Dzieńdziela, który kierował chórem 37 lat i przyczynił się do wielu sukcesów zespołu o zasięgu regionalnym oraz ogólnopolskim, a także Elżbietę Krusz dyrygująca od 1994 r. do chwili obecnej. Na przestrzeni swojej ponad stuletniej historii „Harmonia” nawiązała kontakt z wieloma chórami z zagranicy, co zaowocowało przyjaźnią, współpracą i licznymi podróżami. Wspomnieć tu można dwa chóry czeskie: Cantus z Morkovic i chór z Klimkovic, holenderski chór O.B.K z Beuningen, francuski Chorale de Verneuil-en-Halatte czy angielski South Bucks Choral Society.
Chór „Harmonia”występował wielokrotnie w konkursach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia: Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych (Srebrny Dyplom, 2011), Festiwal Chóralny Canto Lodziensis (III miejsce, 2014), Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (II miejsce, 2014), Canco Mediterrania w Lloret de Mar w Hiszpanii (Srebrny Dyplom, 2019).
Zespół posiada w swoim repertuarze liczne pieśni kościelne: wielkopostne, Maryjne, adwentowe, kolędowe, a także pieśni świeckie, utwory rozrywkowe, negro spirituals, stylizowane pieśni ludowe oraz muzykę filmową. Obecna dyrygentka – Elżbieta Krusz – wprowadziła do programu także dzieła oratoryjne m.in. Magnificat A. Vivaldiego, Messe Solennelle Ch. Gounoda, Missa in Tempore Belli J. Haydna, Requiem G. Fauré, które chór wykonywał z towarzyszeniem Mikołowskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sempre con Passione.
ORKIESTRA SEMPRE CON PASSIONE
MAGDALENA CZARNECKA – SOPRAN

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma na swoim koncie występy w ponad piętnastu partiach operowych i operetkowych, między innymi Micaela w „Carmen” Bizeta, Eurydyka w „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka, Dydona w „Dydonie i Eneaszu” Purcella, Papagena w „Czarodziejskim flecie”, „Annina” w „Nocy w Wenecji” Straussa”, czy Walentyna w „Wesołej wdówce” Lehara. Jeszcze jako studentka w 2018 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu jako Arminda w spektaklu „Rzekoma Ogrodniczka” Mozarta pod dyrekcją Bassema Akiki, a rok później wystąpiła tam jako Serpina w premierowym spektaklu „Służąca panią” Pergolesiego. Występowała na kilku międzynarodowych festiwalach: 50. Międzynarodowy Festiwal „Vratislavia Cantans” (2015), festiwal Baroque Factory w Katowicach (2016), Denman Baroque Festival w Kanadzie (2017), Banchetto Musicale” w Wilnie (prawykonanie opery „Il ratto di Helena” M. Vitale) i XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jako solistka koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Zamojską Orkiestrą Symfoniczną. Pracowała z cenionymi dyrygentami, takimi jak Jose Cura, Bassem Akiki, Benjamin Bayl, Yaroslav Shemet, Maciej Tomasiewicz, Marco Vitale, Tadeusz Wicherek. Jest członkiem Zespołu Wokalnego „Contento Core”, współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym „Arte Creatura” oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą: w Niemczech, Czechach, Włoszech i Kanadzie.
MAGDALENA DYNOWSKA – ALT
MICHAŁ BORKOWSKI – TENOR
MICHAŁ GOŁAWSKI – BARYTON

Bas-baryton, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. W Katowicach studiował również w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina oraz dra Adama Szerszenia. Zarówno jako wokalista jak i akompaniator uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów jak: Izabella Kłosińska, Helena Łazarska, Marek Rzepka, Kaludi Kaludov, Jerzy Marchwiński, Vladimir Kuzmenko, Wiesław Ochman, Edith Wiens, Hedwig Fassbender, Brigitte Fassbender, Eytan Pessen, Matthias Rexroth i Neil Shicoff. W czerwcu 2019 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Rizzardo Bino” w Braone (Włochy). W latach 2016 – 2021 zdobywał cenne doświadczanie wokalne w operze we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), gdzie pełnił funkcję pianisty-korepetytora. Pracował z takimi dyrygentami jak: Sławomir Chrzanowski, Massimiliano Caldi, Francesco Bottigliero, Felice Venanzoni, Takeshi Moriuchi, Leo Hussain, Lothar Zagrosek.
ELŻBIETA KRUSZ – DYRYGENT

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uczyła się prowadzenia zespołów oraz dyrygowania pod kierunkiem N. Siessa i J. Wojtachy. W latach 1983-1990 była pedagogiem w szkołach muzycznych. Od 1991 r. pracuje jako artystka chóru Filharmonii Śląskiej, gdzie przez lata pełniła także funkcję asystenta kolejnych chórmistrzów. Od 1994 r. jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem działającego przy Urzędzie Miasta Mikołów chóru mieszanego „Harmonia”, z którym odbyła szereg podróży koncertowych krajowych i zagranicznych (m.in. Hiszpania, Holandia, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy) i zdobyła liczne nagrody, takie jak Srebrny Dyplom w międzynarodowym konkursie chórów Canco Mediterrania w Lloret de Mar (Hiszpania, 2019), Srebrne Pasmo w Konkursie Pieśni Adwentowych i Kolęd w Pradze (Czechy, 2006), Złote Pasmo podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantus im. J. Świdra w Katowicach (2015), II miejsce w Tyskich Wieczorach Kolędowych (2004). Pod jej batutą chór wystąpił na renomowanych festiwalach: Mikołowskie Dni Muzyki, Alta Pusteria Festival (Włochy, 2011), Vratislavia Sacra (2013) i in., wykonując utwory ze swego bogatego repertuaru, w tym wielkie dzieła oratoryjne (m.in. G. Fauré – Requiem, J. Haydn – Missa in Tempore Belli, F. Schubert – Msza G-dur, W. A. Mozart – Msza Koronacyjna, M. Haydn – Requiem, Ch. Gounod – Messe Solennelle, A. Vivaldi – Magnificat, K. Jenkins – The Armed Man). Prócz muzyki klasycznej chór wykonuje pieśni gospel, a także utwory rozrywkowe z różnych stron świata. Elżbieta Krusz trzykrotnie otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Działacz Kultury”, została uhonorowana XXI Międzynarodową Nagrodą Prezydenta Miasta Katowice im. St. Moniuszki (2016), zaś w 2024 r. Śląski Związek Chórów i Orkiestr za zasługi dla kultury muzycznej przyznał jej Odznakę Złotą z Wieńcem Laurowym. Osiągnięcia i charyzma, z którą od ponad 30 lat prowadzi chór „Harmonia”, zaowocowały otrzymaniem tytułów „Mikołowianina Roku” (2007) i „Osobowości Roku 2023” w plebiscycie „Dziennika Zachodniego” (I miejsce w kategorii „Kultura” w powiecie mikołowskim i III miejsce w tej samej kategorii w woj. śląskim).