9 maja 2025 godz. 19.00 Koncert muzyki dawnej „Pianoforte czy fortepiano?”

PROGRAM:

Opowieść o historii instrumentu z muzyką na dwie i cztery ręce

Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata B-dur na 4 ręce (Allegro, Adagio, Molto presto)

Franz Xaver Mozart – Polonez melancholijny c-moll op. 17 nr 3

Julia Baroni-Cavalcabo – Wariacje na temat La ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta

Józef Elsner – Alla Polacca z Sonaty B-dur na 4 ręce

Franz Schubert – Rondo a-moll (Lebensstürme) na 4 ręce

WYKONAWCY:

KATARZYNA DROGOSZ – FORTEPIAN HISTORYCZNY

FOTO: Karolina Sałajczyk

Warszawianka, od 2010 roku związana Polską południową: uczy w akademiach muzycznych w Katowicach i w Krakowie. Dawne fortepiany towarzyszą jej na drodze artystycznej od początku studiów w Conservatorium van Amsterdam, gdzie rozpoczęła naukę po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w roku 2001. Od tego czasu nieprzerwanie koncertuje, popularyzuje wiedzę o dawnych fortepianach i historycznej praktyce wykonawczej, a także opiekuje się stale rosnącą kolekcją historycznych instrumentów klawiszowych. W działalności artystycznej szczególnie ceni sobie kameralistykę. Współpracuje z zespołem Arte dei Suonatori, współtworzy Trio Laflamme oraz Compass Trio. Towarzyszy także wokalistom w recitalach pieśni: współpracowała m. in. z Martą Boberską (sopran), Janem van Elsackerem (tenor), Karolem Kozłowskim (tenor), Dawidem Biwo (bas). Duety instrumentalne tworzy z Agnieszką Oszańcą (wiolonczela), Ewą Golińską (skrzypce), Kateriną Drosaki (fortepian). Z recitalami solowymi występowała m. in. na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, na festiwalu Chopiniana. Działania kameralne zaprowadziły ją na międzynarodowy festiwal muzyki dawnej w Herne, na Mozartfest w Würzburgu, na Haydn Festival w Eisenstadt, na Schlessische Musikfeste w Görlitz i Jaworze, na festiwal Trigonale w Klagenfurcie. Jako solistka z orkiestrą występowała wielokrotnie w Warszawie na Festiwalu Mozartowskim, na koncertach w Krakowie z Capellą Cracoviensis, w Ołomuńcu i w Kaliszu z Conventus Quator, we Wrocławiu z Wrocławską Orkiestrą Barokową. Wszędzie tam towarzyszyły jej własne fortepiany, ale ceni sobie także kontakt z oryginalnymi historycznymi instrumentami zachowanymi w muzeach i kolekcjach, dlatego szczególnym doświadczeniem były występy w Sammlung Neumeyer-Junghanns-Tracey w Bad Krozingen, w muzeum Gerstlhaus w Schenkenfelden, czy w ramach cyklu „Musik in der Praxis” w Wiedniu. Do ważnych doświadczeń zalicza też nagrania płytowe. Rezultatem są nominowane do „Fryderyków” albumy: z muzyką solową Franza Xavera Mozarta oraz muzyką na wiolonczelę i fortepian Ludwiga van Beethovena w duecie z Jarosławem Thielem (wydawnictwa CD Accord). Inne nagrania kameralne to komplet Pieśni Fryderyka Chopina z Haną Blazikovą (wyd. NIFC), tria Webera, Czernego, i Kuhlaua z Trio Laflamme (wyd. Coviello Classics) oraz „Warsaw Music Salon” z Arte dei Suonatori Piano Quartet (wyd. CD Accord).

Prowadzi warsztaty w szkołach muzycznych, a także uczy na kursach mistrzowskich – w dawniejszych latach m. in. w ramach Varmia Musica Academia w Lidzbarku Warmińskim, a ostatnio na Arte dei Suonatori Masterclasses w Radziejowicach oraz na Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Opolu.

KATERINA DROSAKI /GRECJA/ – FORTEPIAN HISTORYCZNY

Urodziła się w Salonikach (Grecja). Tam ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Filippiny Filippovej na Wydziale Muzyki i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Arystotelesa. Podyplomowo kształciła się w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, najpierw w klasie kameralistyki prof. Urszuli Stańczyk (dyplom w 2021 roku), a następnie w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz (dyplom w 2024 roku). Jest doświadczoną nauczycielką – prowadziła zajęcia muzyczne zarówno w Grecji, jak i po przeprowadzce do Polski. Koncertuje jako kameralistka, na fortepianie współczesnym i historycznym. Popularyzuje grecką kulturę i muzykę.

FOTO: Katarzyna Olszewska – Toruńska Orkiestra Symfoniczna

MIEJSCE KONCERTU:

Kościół św. Mikołaja w Bujakowie